en ar
ar en

معرفی منطقه ده شهر تهران

منطقه ده با 817 هکتار مساحت ، كوچك ترين منطقه شهرداري تهران بعد از منطقه هفده محسوب شده و داراي  سه ناحيه و ده شوراياري مي باشد . شاخص ترین محلات این منطقه عبارتند از : سلسبیل، بریانک ، حسام الدین و قصرالدشت . جمعيت منطقه در حدود 327 هزار نفر و با تراکم ناخالص جمعیتی حدود 399نفر در هر هکتار بوده که از این حیث ، از پُرتراكم ترين مناطق شهر تهران در بین مناطق 22 گانه محسوب و جمعیت آن چهار برابر حد استاندارد و دو برابر میانگین تراکم در شهر تهران مي باشد. در حدود یکصد و هفده هزار خانوار در این منطقه زندگی می کنند و زنان 51 درصد و مردان 49 درصد جمعیت این منطقه را تشکیل می دهند. 6 درصد جمعیت این منطقه متعلق به جوانان (بین 24 - 19 سال) و 86.12 درصد کل جمعیت باسواد می باشند .
این منطقه به لحاظ موقعیت جغرافیایی از شمال به خيابان آزادي، از جنوب به خيابان قزوين، از شرق به بزرگراه شهید نواب صفوی و از غرب به خيابان شهيدان منتهي مي شود. منطقه ده ، در بخش غربی شهر تهران واقع و با مناطق 2 (شمال)، 9 (غرب)، 17 (جنوب)و 11 (شرق ) همجوار مي باشد. این منطقه از 30 بوستان و 21 بوستانک  با وسعتی بیش از هشتاد و چهار هکتار برخوردار است.
منطقه ده ، با تقدیم یک هزار شهید گلگون کفن نقش بسزایی در تشکیل و حفظ نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ایفا نموده است. این منطقه گلوگاه دسترسی به فرودگاه بین المللی امام (ره) در جنوب و ترمینال غرب و فرودگاه مهرآباد در غرب و بازار تهران در شرق می باشد.
منطقه ده ، یکی از مناطق قدیمی شهر تهران است که حدود یک قرن پیش شکل گرفته و "تراکم بالای جمعیت"  ، از ویژگی های بارز این منطقه به حساب می آید. بارگاه مقدس امامزاده معصوم (ع)و موزه آثار هفت چنار ، از مهم ترین اماکن تاریخی این منطقه می باشد .